Zayıflama
Zayıflamam lazım diyenler
16 adet konu ile zayıflamanıza yardımcı oluyoruz!

Dukan Diyeti Atak Evresi Hakkında Her Şey

reklam

Dukan Diyeti Atak Evresi:

Ortalama 5 gün sürecek olan dukan atak evresi dukan diyetinin başlangıç aşamasını da oluşturur. Yazımızda Atak evresinde neler yenir? Atak evresi kaç gün sürmelidir? Atak evresi zor mudur? Atak evresinde yenmesi yasak olan gıdalar nelerdir? Atak evresinde hangi rahatsızlıklar görülür? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. İyi okumalar?

Dukan Diyeti Atak Evresi Kaç Gün Sürer?

Ortalama beş gün süren bu evre kişinin beden yapısı ya da verilmesi gereken kilolara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu evre kişiden kişiye değişse de genellikle 3-7 gün arasında değişiyor. Aşırı kilolu olanlarda bu evrenin 1 haftaya kadar çıkması doğaldır.

Atak evresinin Amacı Kilo Vermek Değildir.

Bu evre sadece proteinden yapılmış gıdalar tüketilerek atlatılacaktır. Bunun nedeni proteinden oluşmuş gıdaların sindiriminin zor oluşu ve karbonhidratlara göre daha zor yağa çevrilebiliyor oluşudur. Bu evrenin asıl amacı aslında vücuda “dikkat et hızlı bir kilo verme sürecine giriyorsun” mesajını vermektir. Bu mesajı atak evresinin sonunda sadece vücut değil kişinin kendisi de alır. Dolayısıyla dukan diyetinin 1. Evresi zayıflamak isteyen kişiyi yüksek bir konsantrasyona sokar. Diyetin başarıyla sonuçlandırılmasında oldukça büyük öneme m sahip olan atak evresi vücudu şok bir karar vermeye zorlar.

Atak Evresinde Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Bu evrede sadece proteinden oluşmuş gıdalar tüketilebilmektedir. Farklı gruplara ayrılmış gıdalardan istediğinizi özgürce seçebilir ev tüketebilirsiniz. Bu evrede size izin verilmiş besin gruplarından istediğinizi yiyebilirsiniz. Ancak miktar açısından aşırıya kaçmamak önemli bir olgudur. İstediğiniz kadarını yemenize dukan diyeti izin vermemektedir.

Atak Evresinde İzin verilen Gıdalar Nelerdir?

Etler Kategorisi: Bu evrede tüketilecek etler kesinlikle yağsız olmalıdır. Yağlı etlere bu evrede kesinlikle izin verilmemektedir. Dana eti, sığır eti, yağı iyi alınmış koyun eti yada her çeşit yağsız av etleri bu kategoride kabul edilir ve tüketilmesi serbesttir.

Sakatatlar Kategorisi: Sakatatların özelliklerinden birisi yağsız oluşudur. Genellikle sakatatlar dışzarlarında yağ biriktirirler ve içlerine de yağ barındırmazlar, ciğerler, kalp, börek, işkembe, kırkbayır, şirden, her türlü hayvanın dili sakatlar kategorisinde yer alır ve dış zarlarını aldıktan sonra yağsız kabul edilir. Bu ürünleri kullanmanız atak evresine zarar vermez.

Balıklar Kategorisi: Balıklar kategorisi diğer kategorilere göre daha serbest bir besin grubudur. Bu gruptan istediğiniz ürünü serbestçe tüketebilirsiniz. Yağlı yada yağsız oluşunun hiç bir önemi yoktur. Balıkların her türlüsünü istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Omega yağları ve LDL türevi yağlar balıklarda bolca bulunur. Bu tür yağlar vücuttaki diğer yağların nötürleştirilmesinde kullanıldığından balık kategorisinde yağlı yiyeceklere izin verilmektedir.

Deniz Ürünleri Kategorisi: Kabuklu deniz hayvanları yada midye gibi yumuşakçalar, ahtapot, kalamar bu kategorinin ürünleridir. Özellikle haşlama tarzında yapılmış yemekler atak evresinde tüketilmesi uygun olacak besinlerdendir. Bu tür ürünler çeşitli metaller açısında zengindir. Özellikle diyet uygularken vücudunuz ciddi metal eksilmesine maruz kalmaktadır. Bu deniz ürünleri eser miktardaki selenyum gibi nadir elementlerin vücuda kazandırılmasında kullanılacaktır.

Kümes Hayvanları Kategorisi: Her tür kümes hayvanı tüketmek dukan diyetinde serbesttir. İki ana şart vardır bunları asla çiğnemeyiniz. Birinci şart; yağsız et olmalıdır. İkinci şart tüketeceğiniz kümes hayvanı kesinlikle haşlama yöntemiyle pişirilmiş olmalıdır.

Yumurtalar kategorisi: Yumurta salt protein yapılıdır. Aslında bu diyetin en çok tüketilen ürünlerinden birisidir. Hatta birçok kişi dukan diyetine yumurta diyeti demektedir. Her tür kanatlı yumurtası bu diyet süresince rahatlıkla tüketilebilir.

Isıl İşlem Görmüş Ürünler: Sucuk, salam, jambon, pastırma, gibi et ürünleri yağları alınmış olmak kaydıyla rahatlıkla tüketilebilir. Fakat sucuk salam gibi ürünleri yağsız bulmak neredeyse imkânsızdır. Bu durumda kurutulmuş yada tütsülenmiş fleto etler, pastırmalar rahatlıkla kullanılabilir.

Süt ürünleri Kategorisi: Yağsız olmak şartıyla her türlü süt ürünü kullanabilirsiniz. Yoğurt ve peynir bu diyete zarar vermeyen ürünlerdendir. Tek şart yağı alınmış olmalıdır.

Sıvılar Kategorisi: Karbon hidrat içermeyen suların tüketimi kesinlikle serbesttir. Çeşitli aromalı çaylar(şekersiz tüketilecek) Günde en az 2 litre sıvı tüketimi esas olmalıdır. Bu diyetin sorunu vücudun aşırı keton biriktirmesidir. Bu madde proteinik beslenmeden kaynaklı bir sorundur. Bu durumda vücudun fazlaca suya ihtiyacı olacaktır.

Kabuklar kategorisi: Her türlü tahıl kabuğu(kepek) serbestçe tüketilebilir. Dukan Yulaf Kepeğini tavsiye etmektedir. Bunun sebebi yulaf kepeğinin hacminin 25 katına kadar su toplayabilme kabiliyetidir. Yulaf kepeği bulmakta güçlük çekiyorsanız buğday kepeği, arpa kepeği vb tahıl kabukları da tüketebilirsiniz.

Not: Sormak istediklerinizi aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa zamanda sizlere cevap vermeye çalışacağım.

reklam

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Dukan Diyeti Atak Evresi: Ortalama 5 gün sürecek olan dukan atak evresi dukan diyetinin başlangıç aşamasını da oluşturur. Yazımızda Atak evresinde neler yenir? Atak evresi kaç gün sürmelidir? Atak evresi zor mudur?...
Türkçe Dukan Diyeti Testi: Dukan diyetine başlamadan önce mutlaka test yapmalısınız. Dukan diyeti testi sizlere fazla kilolarınız ve bu fazla kiloları vermede nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında fikir verecektir. Aslında incelediğimiz kadarıyla...
DUKAN DİYETİ Doksanlı yılların başında doktor pier dukan tarafından geliştirilen DUKAN DİYETİ 2000 li yılların başına kadar bilimsel bazı çevreler dışında neredeyse hiç ilgi görmedi. Dukan ve geliştirdiği diyet yöntemi, 2000 li...