Zayıflama
Zayıflamam lazım diyenler
16 adet konu ile zayıflamanıza yardımcı oluyoruz!

Dukan diyeti

reklam

DUKAN DİYETİ

Doksanlı yılların başında doktor pier dukan tarafından geliştirilen DUKAN DİYETİ 2000 li yılların başına kadar bilimsel bazı çevreler dışında neredeyse hiç ilgi görmedi. Dukan ve geliştirdiği diyet yöntemi, 2000 li yılların başında bir televizyon programına konu oldu. Bu sayede tanınan zayıflama programı  uygulayan kişilerde iyi sonuçlar vermeye başlayınca bütün dünyada hızla yayıldı. Yıllar geçtikçe Programı uygulayan kişiler. arttı bu şekilde başarılı örnek sayıları da arttı.

Dukan diyeti; kısaca karbon hidratların yerine protein ağırlıklı beslenerek aç kalmadan kilo vermeyi taahhüt   ediyor. Dukan 4 aşamaya ayırdığı zayıflama programını planlı ve sürdürülebilir olması için aralıklı kısımlara ayırıyor ve her kısımda vücut kilo verdikçe ek besinlerle bedeni destekliyor.

Bilinçli yapıldığında gerçekten faydalı olabilecek bu diyetin kişiden kişiye değişen hızda ve kalitede kilo vermeyi sağladığı bunun yanında yine kişiden kişiye değişen şekilde bazı zararlarının var olduğu da gerçektir.

Bu yazımızda dukan diyetine olabildiğince geniş yer vermeye çalışırken bu diyetin artıları ve eksilerini de ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştık. Hemen hemen el değmemiş hiç soru bırakmadığımız dukan diyeti yazımızın sizler için faydalı olması temennisiyle. İyi okumalar.

DUKAN DİYETİNE NASIL BAŞLARIM?

Öncelikle her işe başlarken olduğu gibi bu işe başlarken de kendinizi ikna aşaması geçirmelisiniz. Kendinizi ikna aşaması gerçekten kilo vermeye ihtiyacınızın olup olmadığını araştırmakla başlar ve kaç kilo vermeniz gerektiğini tespit aşamasıyla sona erer. Şunu bilmelisiniz ki dukan diyeti fazla kilosu olan kişilerin hızla zayıflaması için oluşturulmuş bir diyet programıdır. Yani bu diyeti fazla kilosu olmayan kişilerin uygulaması mantıklı değildir. Eğer fazla kilonuz yoksa…

Diyete başlama kararı aldığınızda son bir aşama sizi bekler o da bilgi edinme aşamasıdır. Bu program hakkında yeterli ve doyurucu bilgi edinmeniz programın zorluklarını ve kolaylıklarını önceden anlamanız kararlılığınızı etkileyecektir. Zayıflamak için olmazsa olmaz en önemli şart kesinlikle yüksek kararlılık halidir. Yarıda kesilen diyetler umduğunuz sonucun tam tersini elde etmenizle sonuçlanır.

DUKAN DİYETİNE BAŞLAMALI MIYIM?

Öncelikle kilonuzu öğrenin, kilonuzu bir kenara not edin, sonra boyunuzu ölçün, boyunuzu da bir kenara not edin, şimdi hesap zamanı…

Fazla Kilonuzu Hesaplayın:

Bunun için boyunuzun ölçüsünü yine boyunuzla çarpın Örnek: 1 metre 72 cm boyunuz varsa 1.72X1.72= 2.95

Şimdi not aldığınız kilonuzu bu çıkan sonuca bölün örnek: 74/2.95=25,08

Şimdi çıkan sonucu okuyalım. Buraya dikkat çünkü okuma erkekler için ve bayanlar için farklı olacaktır. Ancak biz yazımızda erken ve bayan için aynı kriterleri esas alacağız. Arada fazla fark olmadığından formunuzu yine de korumuş olacaksınız.

18 Kg dan düşük çıkan sonuçlar tehlikelidir. Bu zayıflamam hastalığının bir belirtisidir. Anoreksi denilen bu bireylerin tedaviye ihtiyaçları vardır. Doktora Gidiniz.

18-20 zayıf kabul edeceğimiz bir değerdir. Kişinin bu değerlerin üzerine çıkması gerekmektedir. Biraz kilo alınız.

26-28 arasındaysa biraz kilo fazlanız var. Kontrollü yiyerek. Öğünlerden hamur işlerini kaldırarak, karbon hidrat bakımından zayıf beslenerek bir kaç ay içerisinde form tutmuş olursunuz. Hafif Diyet Şart.

28-33 Fazla kilolusunuz. Ancak bu abartılacak bir durum değil Dukan Diyetini uygulayabilirsiniz. Ancak diyeti hafif uygulamanız daha iyi olacaktır. Kilo kaybınız yavaş olsa da sağlığınız daha önemlidir.

33-5 Çok fazla kilolusunuz. Yumurta diyeti olarak da bilinen Dukan Zayıflama yöntemini uygulamanız gerekir. Burada önemli olan dukan için vücudunuz uygun mu?

35 ve üzeri kilolar bu yazımızın konusu değildir. Bu kiloda olan insanların diyetle zayıflamaları mümkünse de bir uzman görüşü, bir uzman kontrolü şarttır.

DUKAN DİYETİNE BAŞLASAM NASIL OLUR?

Bu diyet türü bedeni ciddi şekilde sarsmaktadır. Her şeyden önemlisi böbrekler ve karaciğere ciddi iş düştüğünden, mide ve sindirim sistemini aşırı zorladığından dolayı dukan’a karar verirken dikkatli olmalısınız.

 • Böbrek hastalığınız varsa,
 • Hepatit hastalığı geçirmişseniz,
 • Ciddi protein, hayvansal ürün alerjiniz varsa,
 • mide problemleri yaşıyorsanız,
 • Yumurta yediğinizde alerjik reaksiyon yaşıyorsanız,
 •  Çölyak hastalığı varsa,
 • Yaygın sindirim sorunları çekiyorsanız,
 • Migren gibi baş ağrısı rahatsızlıklarınız varsa,

Dukan diyetine kesinlikle başlamayın. Diyete başlamalı mıyım sorusunun cevabı hayırdır.

DUKAN ZAYIFLAMA YÖNTEMİNE NASIL BAŞLANIR?

Yukarıdaki karar aşamalarını bir bir geçtiniz, olumlu izlenimler edindiniz, kendinizde zayıflamak için yeterli gücü görüyorsunuz, o zaman başlamanın zamanıdır. Zayıflama  yöntemi hakkında ön bilgi edinmek çok faydalıdır. Ön bilgi edinme yolları

 • Sitemizi ekleyerek ve sitemizin e-posta grubuna üye olarak bizi takip edin,
 • Dukan hakkında kitap edinerek okuyun ve anlayın,
 • Sitemizden ve internetten bu zayıflama yöntemi hakkında yapılmış yorumları okuyun.
 • Çevrenizle konuşarak onlarında fikrini alın. Böylece destek de edinmiş olursunuz.

DUKAN DİYETİ VE EVRELERİ NELERDİR?

DUKAN da 4 ana aşama vardır. Bunlar 1. Hazırlık, 2. Hedef, 3. Takviye ve 4. Korunma aşamasıdır. Her aşama kendine özgü davranış kalıpları, beslenme alışkanlıkları ve besin çeşitleri ister. Özet olarak:

1-) Atak Aşaması
Adı da çağrıştırıyor değil mi? Bu evrede hiç vakit kaybetmeden aşırı kilolara saldırıyoruz. 1-10 gün arasında sürecek olan bu aşama yağsız beslenmeyi gerektirir, karbon hidratlardan  kesinlikle uzak durulur, protein dukan Atak aşamasının ana yiyeceklerindendir. Her gün 1.5 yemek kaşığı (bir ve yarım) yulaf kepeği kullanabilirsiniz. Bu hakkınızı bir defa da kullanabileceğiniz gibi en fazla yarım kaşık şeklinde 3 defa da kullanabilirsiniz. Size tavsiyem en çok açlık çektiğiniz zamanlardan hemen önce yulaf hakkınızı kullanın.

 • Kilo fazlanıza göre bu aşama birden fazla hafta sürecektir.
 • Yağsız beslenmek çok önemlidir.
 • ana beslenme unsuru bu aşamada proteindir.
 • Karbon hidrat kesinlikle kullanmayacağız.(ekmek, pasta, çörek, börek, simit yok. Hamur yok, şeker, çikolata, patates yok)
 • Günde bir buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebilirsiniz.

 

2-) Seyir Aşaması:
Bu aşama zayıflama tercihinize ve zayıflamak istediğiniz bölgelerinize göre farklılık gösterecektir. Ne kadar zayıflamak istediğinizi ve hangi bölgeden zayıflamak istediğiniz bu aşamanın içeriğini değiştirecektir.

Hedef de denilen bu aşama da 4 farklı tercih sizlerin seçimini beklemektedir.  1+1 programında  bir gün saf protein, bir gün sebze+protein alabilirsiniz. 2+5 programında  iki gün saf protein (Pazartesi ve Perşembe), beş gün sebze+protein ağırlıklı besleneceksiniz. 5+5 programında ise beş gün saf protein, beş gün sebze+protein ile beslenmeniz gerekmektedir. Bir de 2+0 var ki bu bölgesel zayıflamam isteğinde olan kişiler için bir seçenektir.  2+0 ile sadece iki gün saf protein (Pazartesi ve Perşembe)tüketerek zayıflamam programına devam ediyorsunuz.

3-) Takviye Aşaması
İşte bu aşama dukan diyetini diğer benzerlerinden ayırmaktadır. Yumurta diyetinde(D.Diyet in diğer adıdır) haftada iki gün kutlama günü yapıyorsunuz ve vücudunuzu şımartıyorsunuz.  Bu aşamanın asıl amacı verilen kiloların geri alınmadan hayata devam edilmesidir. Kilolarınızı verdikten sonraki yaşamınıza geçiş dönemi olacağından bu devrede haftada 2 gün korkmadan istediğiniz her şeyden abartmadan yiyebilirsiniz.

Bu evreyi ilk iki devrede verdiğiniz her 1 kilo için 10 gün sayarak geçirmeniz gerekiyor.  toplamda 6 kilo vermiş birisi 6×10=60 gün boyunca bu evreye devam ediyor.

Bu evrede ayrıca Günde  1 porsiyon meyve ve bir iki dilim tam buğday ekmeği yiyebilirsiniz.

 • Bu aşamada 2 gün her şey serbest yiyebilirsiniz. Miktarı abartmayın.
 • Geçiş dönemi olan bu dönemde çok çeşitli beslenmek çok önemlidir.
 • günde 1 porsiyon meyve ve 2 dilim ekmek yemek serbest

 

4-) Koruma Aşaması
Diyetin koruma aşamasında 3 önemli kural zayıflama serüvenimize hakim olacak 1. Haftada dengeli olarak 1 gün sadece proteinden olan besinlerle besleneceğiz. 2. Haftada her gün az da olsa mutlaka spor, egzersiz ve vücut açma hareketleri yapacağız. 3. Günde 1-2 yemek kaşığı kepek yemeyi alışkanlık haline getireceğiz.

NOT: Makalemiz DUKAN DİYETİ hakkında genel olarak bilgiler verdi. Bu bilgileri okuyarak diyete başlayıp başlamayacağınıza karar verin. Eğer başlamak isterseniz, kararından geri dönmeyin. Her döndüğünüz diyet programı size fazladan ve daha inatçı kilolar olarak geri dönecekti.

reklam

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Dukan Diyeti Atak Evresi: Ortalama 5 gün sürecek olan dukan atak evresi dukan diyetinin başlangıç aşamasını da oluşturur. Yazımızda Atak evresinde neler yenir? Atak evresi kaç gün sürmelidir? Atak evresi zor mudur?...
Türkçe Dukan Diyeti Testi: Dukan diyetine başlamadan önce mutlaka test yapmalısınız. Dukan diyeti testi sizlere fazla kilolarınız ve bu fazla kiloları vermede nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında fikir verecektir. Aslında incelediğimiz kadarıyla...
DUKAN DİYETİ Doksanlı yılların başında doktor pier dukan tarafından geliştirilen DUKAN DİYETİ 2000 li yılların başına kadar bilimsel bazı çevreler dışında neredeyse hiç ilgi görmedi. Dukan ve geliştirdiği diyet yöntemi, 2000 li...