Zayıflama
Zayıflamam lazım diyenler
16 adet konu ile zayıflamanıza yardımcı oluyoruz!

Hızlı Yürüyerek Kilo Verme

reklam

HIZLI YÜRÜYEREK KİLO VERİN

Günümüzdeki en etkili spor ve zayıflama yöntemlerinden biri yürüyüştür. Yürüyüş hemen hemen herkes için kalori yakmak ve enerji seviyelerini artırmak için kullanılabilen sakatlanma riski olmayan aerobik egzersizin en temel şeklidir. Eğer bu şekilde bir egzersiz yapmaya karar verirseniz öncelikle almanız gereken şey yürüyüş ayakkabısıdır. Yürüyüş sizin önemli oranda kalori yakmanıza neden olur, ne kadar kalori yakacağınız ise vermek istediğiniz kilo ile doğru orantılıdır. Eğer evinizde yürüyüş yada koşu bandınız yoksa mahalle çevresinde yada bir statta kendinize bir parkur belirleyin. Yürüyüş sadece kilo verme değil, yanı sıra kalp-damar sağlığı açısından da çok önemli bir egzersizdir.

Yağ yakma alanı denilen bir kavram bulunmaktadır. Bu maksimum kalp hızının %55-65’ i kadardır. Yağ yakma alanı içerisinde egzersiz yapılırsa, diğer egzersizler ile karşılaştırıldığında yaklaşık %60 ğ yakma süreci gerçekleştirilmiş oluyor. Normal bir yürüyüşte tabiî ki kalori yakılabiliyor, fakat normal yerine hızlı adımlar ile yapılan yürüyüş zayıflamanın hızlandırılması adına etkili bir etkinlik.

Hızlı bir yürüyüş tarzı, yağlardan kalori elde edilmesinin ideal bir yoludur ve hızlı yürümek karbonhidrat ve yağlardan daha fazla toplam kalori yakılmasını sağlar. Hızlı bir yürüyüşten kasıt, hafiften nefes nefese kalacak şekilde olanıdır. Yada dieğr bir tabirle koşamaya yakın olarak tarif edebiliriz. Yorulma noktalarında dinlenmek elbette önemli fakat bu durma şeklinde olmamalı. Sadece tempo düşürülme şeklinde olmalı.

Her bir yürüyüşünüzde ya zaman olarak ya mesafe olarak yada süre olarak kendi rekorunu kırmalısınız yada en azından kırmayı denemelisiniz. Bunun için akıllı telefonlara yüklenebilen programlardan yardım alabilir, bir kronometre kullanabilir yada adım ölçer cihazlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin günlük 30 dakika ile başlayabilir yada günlük olarak bunun yoğunluk seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Yürüyüş konusunda birçok dikkat edilmesi gereken kural vardır. İşte bunlardan en önemlileri;

  • Bunlardan en önemlisi mümkün olduğunca yürüyüş için kapalı olan spor salonları yerine açık havalar tercih edilmelidir.
  • Yürüyüşe başlamadan ve yürüyüş esnasında yudum yudum şeklinde su içmeyi unutmamalısınız.
  • Darbeleri emebilen ve eklemlerinizi fazla yormayacak uygun bir yürüyüş ayakkabısı temin etmelisiniz.
  • Zayıflama konusunda kararlı iseniz düzenli olarak yapılacağını ihmal etmemelisiniz.
  • Daha fazla kalori yakmayı hedefliyorsanız sert zemin yerine çim yada kumlu ortamları tercih etmelisiniz.
  • Beslenmenize özen göstermelisiniz.
  • En az 30 dakika kadar yürümeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yürümeye zaman ayıramıyorum diyorsanız; işinize, alışveriş merkezlerine yada sosyal hayatınızdaki her hangi bir yere gidişte otomobil yerine yürümeyi tercih ediniz. Yürüyüşü daha eğlenceli hale getirmek ve daha teşvik edici olması açısından bir yol arkadaşı da bulmanızı öneririz.

POTANSİYEL SONUÇLAR

Zayıflama yada kilo verebilmek için yaklaşık 3500 kalori yakmak zorundasınız. Ekstradan kilo verebilmek için bu miktardan üzerine çekebilmelisiniz. Kalori kaybınız aldığınızdan az ise kilo verme yerine kilo almanız kaçınılmazdır. Sadece yürüyüş ile değil, yağlı ve karbonhidrat alımını azaltarak da yürüşünüze destek vermelisiniz. Örneğin yaklaşık 90 kiloluk bir kişi, 60 dakika yürüyerek  4-5 km yol kat edebilir ve bu sayede yaklaşık 400 kalori yakabilir. Eğer aynı kişi bunu 6,5 km’ ye çıkarırsa her saat yaklaşık olarak 468 kalori yakacağı anlamına gelir. Her çalışmanızda ortama 400 kalori yaktığınızı varsayarsak, toplam 3500 kaloriyi tamamlamak 9 saatten daha az vakit alacaktır. Tabi ki bu günlük çalışmanız gereken değil. Haftada 5 kez yürüseniz bu kaloriyi (3500 cal) yakalayabilir ve kilo vermeye yada zayıflamaya başlayabilirsiniz. Haftada 5 kez yapacağınız bu ılımlı egzersiz sayesinde haftada iki verebileceğinizi söyleyebiliriz ki hedeflenen kilo kaybı için bu, önemsenecek bir rakamdır. Bunun diğer örnekleri çevremizde de fazlası ile bulunmaktadır.

DİĞER YARARLARI

Yürüyüş kilo vermenizin yanında çeşitli yararlar da sunmaktadır. Kalp ve akciğer sağlığınız iyileşir, stres kontrolü sağlanır, kolesterol ve yüksek tansiyona iyi gelir, hafıza kuvveti ve motivasyon sağlanır.

NOT: Makalemiz yerli ve yabancı sitelerden derlenerek sunulmuştur.

reklam

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
HIZLI YÜRÜYEREK KİLO VERİN Günümüzdeki en etkili spor ve zayıflama yöntemlerinden biri yürüyüştür. Yürüyüş hemen hemen herkes için kalori yakmak ve enerji seviyelerini artırmak için kullanılabilen sakatlanma riski olmayan aerobik egzersizin en...
MERDİVEN İNİP ÇIKMAKLA ZAYIFLAMA Merdiven inip çıkma basit gibi görünen çok etkili bir spordur. Hatta koşu veya bisiklet ile karşılaştırıldığında daha fazla kalori yakılmasına neden olan ılımlı bir egzersizdir. Merdiven tırmanma zorlu...