Zayıflama
Zayıflamam lazım diyenler
16 adet konu ile zayıflamanıza yardımcı oluyoruz!

Sağlıklı Şekilde Nasıl Zayıflarım

reklam

SAĞLIKLI ŞEKİLDE NASIL ZAYIFLARIM?

Kilo HesabıKilo vermek için ille de aç kalmak zorunda değilsiniz. Metabolizmanızı kontrol ederek ve diyetinize de dikkat ederek kısa sürede ve sağlıklı bir kilo verebilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını önemseyiniz.

1. Doğru hedefleriniz olsun. Zayıflamada hedefiniz haftada 0,5-1 kilogram kadar olabilir.

2. Pratik düşünün. Aktivite yapabileceğiniz durumlar oluşturun. Asansör yerine yürüme veya yürüyerek gidebileceğiniz yere arabanız ile gitmeyiniz. Buna benzer örnekleri çoğaltın.

3. Geleneksel olarak söylenilen 3 öğün yerine sadece acıktığınızda yemek yeyin ve sağlıklı olmaya çalışın. Uyumadan yaklaşık 3 saat kadar önce hiçbir şey yemeyin.

4. Öğleden sonra en son 04:30 a kadar kafeinli içeceklerden kaçının. Kafein uykunuzun kaçmasına neden olarak yatma zamanı zorluk çekmenize yol açar.

5. Günde en az 7-8 saat uykunuz olsun. Bu uykuyu gece almaya gayret edin. Bu uyku metabolizmanızı hızlandıracaktır.

6. Çikolata, kek, patates cipsi, dondurma, gazlı içecekler ya da bunlara benzer abur cubur yemeyin. Aşırı karbonhidrat yüklemesi yapmayın.

7. Kendinizi aç bırakmayın. Bu durum kilo almanıza yardımcı bir süreç olan matabolizmanızı kapatır.

8. Soda gibi çok miktarda şeker içeren gazlı içeceklerden kaçının. Bunun yerine %100 meyve kompostaları çay yada su tercih edin.

9. Tatlı hissi uyandığında bol miktarda meyve ve sebze yiyin. Mısır, avokado, muz, hindistan cevizi gibi bazı bitkilerin diğerlerine göre çok daha yüksek kalori içerdiğine dikkat ediniz.

10. Kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, tam buğday ya da 12 tane ekmek ve kepekli makarna, yüksek lifli karbonhidratlar gibi düşük glisemik indekse sahip “iyi karbonhidrat” lar tüketin. Beyaz ekmek, patates, şekerli gıdalar, un ekmeği, beyaz makarna ve kızarmış gıdalar tüketmeyin. Bunlar sizde sadece yağ olarak depolanır.

11. Egzersizi unutmayın. Porsiyon büyüklüğünü ve alacağınız kalori miktarı azaltmanın önemi kadar egzersiz yapmak da önemlidir. Bisiklet yada yürüme yapabilir yada bir spor salonuna kayıt olabilirsiniz.

12. Protein alımını sürdürün. Eğer kas yapmayı düşünüyorsanız daha fazla protein tüketin. Bu, metabolizmanızı güçlendirir ve büyük ölçüde vücudunuzun yağ yakma yeteneğini artırır.

13. En az günlük 20-30 dakika bir kardiyo bisikleti kullanın. Kardiyo bisikleti vücudunuzdaki glikojen depolarının tüketilmesine ve yağ yakılmasına yardımcı olur. 20-30 dakikadan az egzersiz yağ yakma üzerinde çok yardımcı olmaz.

14. Uyandıktan hemen sonra kardiyo egzersizine başlayın. Tüm gece boyunca vücudunuz sisteminde besin bırakmayacağından kardiyo yaptığınızda vücudunuz yağları yakmaya başlayıp enerji üretmeye başlayacaktır. Bisikletten sonra, yaklaşık 20 dakika bekleyin ve sonra kahvaltı yapın.

15. Gece yarısından önce uyuyun ve bu en az 8 saat olsun. Standart olarak 07:00, ya 08:00 ya da 09:00 gibi normal bir saatte kadar yatın. Bu, vücudunuzun doğru bir şekilde çalışması için gereklidir.

16. Her sabah kahvaltı yapın. İyi bir kahvaltı gün içinde aşırı yemek yemenize engel olur.

17. Bol su için fakat gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. Herhangi bir soda içmeyiniz.

19. Mental spor zayıflamada önemli bir role sahiptir. Neden çirkin ve şişman göründüğünüzü sorgulayın ve zihinsel olarak da kendinizi hazırlayın.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

  • Yatmadan önce bir şey yemeyeceğinizi ve eğer yerseniz bunun yağ olarak depolanacağını,
  • Şekerli içeceklerin ve özellikle de bir bardak kolanın  8-10 çay kaşığı içerdiğini,
  • 8:00’den yemek yenmeyeceğini ve eğer canınız isterse düşük fruktozlu meyveler ve ya sebze yeneceğini,
  • Az yağlı, daha az şekerli veya düşük kalori etiketli ürünlere kanılmayacağını,
  • Buzdolabının önüne yakın bölgelerde sebzeler bulundurulacağını,
  • Fast food gıdalardan uzak durulacağını,
  • Tatlılardan kaçınılacağını unutmayınız.

UYARILAR

  • Hemen her şeyi değiştirebileceğinizi sanmayın. Yavaş bir süreç kalıcılık sağlar.
  • Hızlı değişiklikler vücudunuzu yorgun düşürür. Bırakın süreç, yavaş yavaş işlesin. Hızlı kilo vermeye çalışmak durumunda vücudunuz hızlı kilo kaybına direnir ve yağ depolayarak kendini korumaya çalışır.
  • İlk kez egzersiz yaparken, aşırıya kaçmayın. Çok fazla baskı kendinizi yaralama riskini artırır.
reklam

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
BACAKLARI ZAYIFLATAN BESİNLER Öncelikle vücudun tek bir noktasından yada sadece bir yerinden yağ kaybetmek mümkün değildir. Artı, yapılan tek bir uygulama ile zayıflama beklentisi içerisinde olma da doğru değildir. Zayıflatıcı besinlerin yanı...
KİLO ALDIRMAYAN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR Kilo artık günümüzün çağdaş sorunu. Fazla yemek yemek, fast food beslenme, cips, kola, pasta vs gibi beslenme öğeleri fazla kalori depolamakta ve bunların yakılmaması sonucu da kilo alma...
FENTERMİN İLE ZAYIFLAMA Fentermin 1959 yılında Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış ve o zamandan beri bir kilo kaybına yardımcı olmak amacı ile popülerliği giderek artmıştır. Fentermin iştahı bastıran uyarıcı bir ilaçtır...
SAĞLIKLI ŞEKİLDE NASIL ZAYIFLARIM? Kilo vermek için ille de aç kalmak zorunda değilsiniz. Metabolizmanızı kontrol ederek ve diyetinize de dikkat ederek kısa sürede ve sağlıklı bir kilo verebilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını önemseyiniz. 1....
Bölgesel İncelme: Bölgesel Zayıflama vücudun belirli bir bölgesinden diğer vücut bölgelerine göre daha fazla yağ yakma yani zayıflamayı tanımlamaktadır. Kollar, bacaklar, karın, göbek, boyun altı ya da basen vücudumuzun belli başlı bölgelerini...
Son zamanların revaçta ürünlerinden birisi de Acvit Tüy dökücü kremdir. Acvit hem kadınlarda hemde erkeklerde tüylerin azatmayı ve zamanla yok etmeyi taahhüt ediyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre bu ürünün içeriğinde herhangi bir...